(Esej) Może kilka słów(wielokropek)

(Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez kolo » Pn lut 01, 2016 16:19

Tutaj, można coś dodać zawsze, określić bardziej precyzyjnie, wyjść poza margines, na ile tylko zdołamy sobie pozwolić. Toczy się zawsze jakiś mały bój na całkiem wielkie słowa, na wielkie rety, na całkiem nieumyślne myśli. Widać kreskę, pod nią jest świat, malutki świat zamkniętych słów,nie całkiem rozwiniętych zdań, ugrupowanych w specyficzne kolektywy mające spełniać określone zadania. Na ile można to wyrazić na tyle można to zrozumieć, przewidzieć jak zaczną się postrzegać, jak zaczną zatapiać się oceany uczuć w bystrych potokach treści. Jak każde niechciane dopowiedzenie zacznie się ugruntowywać najmniej jak tylko potrafi swobodnie w naszym rozumieniu. Nie tyle czasem chcemy to powiedzieć co chcemy to przemilczeć, nasunąć może inne rozwiązanie, potoczyć bieg spraw na wielkim kole które zmiażdży na swej drodze każdy obojętny gest, potoczy się szlakiem do przemian, do delikatnie wysublimowanych tych co zawsze spojrzeń, na całkiem inną sprawę. Mamy coś w rozterce ciekawego, coś kusi nas by się zastanowić, odkryć to co niepoznane, choć często błądzimy w samych sobie, jak głupcy wiecznie szukający skarbów które nigdy nie miały wartości. Co może się chować? I jak tego szukać w sobie? Jak pomijać niesłuszne i nieistotne? Próbując wyrazić coś jednak, coś więcej niż może się w nas chować, coś co trzeba przywołać, co będzie podkreślać najlepiej jak tylko potrafi nasze małe wylęknione istnienie. Robimy małe kroki, patrzymy pod nogi, żeby nie zdeptać, bo może jakieś jest małe życie, o jakimś wielkim sercu, a i tak zatrzymujemy się wiecznie żeby prowadzić wielkie wojny małych światów, z których nikt nie wyjdzie cało. Podpowiadamy sobie którędy iść żeby tam trafić, tam gdzie jest wieczne szczęście, do którego nikt jeszcze nie doszedł, bo zawsze trafi się jakieś mniejsze szczęście po drodze, w jakimś nawet nieszczęściu. Słowo jest jak latarnia, to ważne żeby bezpiecznie wrócić, to znak że jest gdzieś port, do którego z ufnością można dobić, że już jest ląd, choć ziemia jeszcze jest nieznana.

Wielokropek
autor: Andrzej Malawski

A wszystko się toczy
wciąż w tym samym miejscu
daje się zaokrąglić powoli zagubić,
w zbiorze nie określającym jeszcze niczego
nie nasuwającym najmniejszego pytania,
jakby myśl wymagająca wyjaśnienia
wtórnego zredagowania treści.

A wszystko się toczy
bezwzględnie omija
w zbyt małym okruchu szaleństwa
w niespożytkowanym jeszcze zbiegu okoliczności
nieuregulowane wszystko co mogło cię spotkać.
Jak ślady na piasku:
powoli zadeptać.
kolo
 

Postprzez » Pn lut 01, 2016 16:19

 

Re: (Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez Pan Redaktor » Wt lut 02, 2016 15:28

Lepiej by się czytało esej, gdyby dodać kilka przecinków i ująć kilka słów ;)
Pan Redaktor
 
Posty: 803
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26

Re: (Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez kolo » Wt lut 02, 2016 16:46

Ja myślałem raczej żeby jeszcze parę słów dodać;) Przecinków jest i tak pewnie multum, :)
kolo
 

Re: (Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez Pan Redaktor » Śr lut 03, 2016 14:24

To rzecz względna, ale tam, gdzie być powinny, przydałoby się je wstawić. Nie chodzi mi o to, że tekst jest za długi, mógłby być i dłuższy i krótszy, chodzi mi raczej o budowę zdań.
Pan Redaktor
 
Posty: 803
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26

Re: (Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez kolo » Śr lut 03, 2016 16:27

Pewnie zna Pan powiedzenie "czego Jaś się nie nauczył tego Jan nie będzie umiał" jeszcze nie potrafię tego co Pan :) i to nie ironia, ja bym to tak recytował, Nie wiem czy miał Pan kiedyś 6 z recytacji wiersza;) mi zawsze to podnosiło oceny,
kolo
 

Re: (Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez Pan Redaktor » Cz lut 04, 2016 17:11

Nie pamiętam, co miałem z recytacji, to było już dość dawno i nie ma chyba znaczenia.
Pan Redaktor
 
Posty: 803
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26

Re: (Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez Pulina.K » Wt lip 12, 2016 14:52

Bardzo ładne.... nie ma się do czego przyczepić
link link www.saskastudio.pl
Pulina.K
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt lip 12, 2016 14:39

Re: (Esej) Może kilka słów(wielokropek)

Postprzez Pan Redaktor » Śr lip 13, 2016 06:34

Pani Pulino, bardzo proszę o usunięcie linku.
Pan Redaktor
 
Posty: 803
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26



Postprzez » N lut 13, 2022 15:27

 

Następna strona

Powrót do Hydepark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron