Myśli o słowach

Myśli o słowach

Postprzez kolo » Pt lut 05, 2016 05:58

Skradam się, by powoli zacząć, odwlec to, co niewygodne, uciec temu co nieuniknione, co nieodwracalne, co lepkie jest od całej istoty, co wabi się w myślach chcąc się przykleić, chcąc się dossać i wyssać ze mnie, całą prostotę i powierzchowność. I tak się skreślam czasem, nie chcąc się dopasować, przekreślam się grubą kreską, i dwiema rękami, gdzie tylko mogę, jak tylko potrafię, od najprostszego słowa i zdanie po zdaniu. Tu się chowam, tam mnie szukaj, tam w polu jak wiatru, i niech cie nie zwiedzie, niech cię nie poniesie gdzie jak makiem zasiał. Lubię te przepastne okolice, te horyzonty, które tak wciągają, znaki, które prowadzą do odpowiedzi, zawsze prostymi ścieżkami i jak najkrótszą drogą. Ale poezja nie mieści się w słowie, ucieka przed zdaniem, poezja nie jest prostą drogą, ani żadnym wyjściem, nie jest odpowiedzią na każde pytanie, poezja jest poszukiwaniem, nowego, innego, w stałym i powtarzalnym. Boję się że coś może się wymknąć z treści i obnażyć sens, który krąży od słowa do słowa, który jak w sztafecie sam siebie wyprzedza, by zdążyć do mety, by móc się rozważyć na polu niepewnego gruntu, gdzie samo się samo dopasuje, gdzie bardziej uległe niejasności, zniewoli jasność.
Samo się w sobie jakoś wypełnia, od środka po brzegi, i jakoś więcej i szczelniej tak jakoś przylega że dusi że trzeba to ściągnąć na twardą ziemię, gdzie znów jakieś słowa będą się starały mówić więcej niż w rzeczywistości znaczą.
kolo
 

Postprzez » Pt lut 05, 2016 05:58

 

Re: Myśli o słowach

Postprzez Pan Redaktor » Pt lut 05, 2016 20:46

W sumie ciekawe, może warto byłoby założyć wątek "Moja definicja poezji" :)
Pan Redaktor
 
Posty: 803
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26

Re: Myśli o słowach

Postprzez kolo » Pt lut 05, 2016 21:08

Może ktoś znajdzie trop;) dziękuje i pozdrawiam
kolo
 








Postprzez » Pt lut 18, 2022 02:17

 

Następna strona

Powrót do Hydepark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron