Klamra 2015

Klamra 2015

Postprzez Pan Redaktor » Pn mar 02, 2015 12:31

W marcu każdego roku „Od Nowa” zamienia się w prawdziwy teatr. Aż trudno uwierzyć, że miejsce, w którym odbywają się głośne koncerty rockowe może stać się cichą świątynią sztuki teatralnej.

KLAMRA jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Stąd obecność na festiwalu teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli.

Na KLAMRZE można zobaczyć więc teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performance.

Tradycją KLAMRY są odbywające się po spektaklach spotkania i dyskusje z ich twórcami i wykonawcami. Spotkania te są bardzo ważnym elementem festiwalu. Dają możliwość bezpośredniej konfrontacji na płaszczyźnie twórca – odbiorca i mają czasem burzliwy przebieg, szczególnie w przypadkach kiedy przedstawienia wzbudzają silne emocje publiczności. Spotkania stanowią doskonałą okazję do poznania intencji twórców, którzy z kolei mogą dowiedzieć się, jak ich spektakle odbierają i interpretują widzowie. Program festiwalu uzupełnia również cały szereg imprez towarzyszących – spotkań, prezentacji filmowych, koncertów, wystaw fotograficznych, a nawet warsztatów teatralnych. Od kilku lat ukazuje się również prowadzona przez Studenckie Koło Teatrologiczne UMK codzienna gazeta festiwalowa, zawierająca aktualności, recenzje i bieżące komentarze.

KLAMRA ma wspaniałą publiczność. Młodą, wrażliwą, uważnie chłonącą każde słowo i gest, a co najważniejsze niezależną, zawsze posiadającą własne zdanie. O uznaniu jakim cieszy się festiwal najlepiej świadczy fakt, że zdobycie biletów na spektakle stanowi duży problemem, a biorące udział w KLAMRZE grupy teatralne podkreślają panującą na niej wspaniałą atmosferę i chętnie wracają do „Od Nowy” z nowymi przedstawieniami.

KLAMRA nie ma charakteru konkursowego. Nie czujemy się upoważnieni, by oceniać, które z przedstawień są lepsze, a które gorsze. Jedyną formą oceny jest plebiscyt publiczności, która wybiera najlepszy spektakl festiwalu. Nagrodzony teatr otrzymuje pamiątkową statuetkę i jest zaproszony na kolejna edycję KLAMRY z nowym przedstawieniem.


23. Alternatywne Spotkania Teatralne K L A M R A ‘2 0 1 5
Toruń, 14 – 21 marca 2015
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”

PROGRAM FESTIWALU:

14 marca:
godz. 19:00; USTA USTA REPUBLIKA „Batalion”
godz. 21:00; wręczenie Nagrody Publiczności za rok 2014
godz. 22:00; DROID MAN - koncert

15 marca:
godz. 19:00; BZDYL & KOCHANOWSKI „Baśnie z mchu i liszaja
godz. 21:00; SzaZa i Piotr CIEPLAK „O niewiedzy w praktyce - czyli rowerem do Portugalii"

16 marca:
godz. 19:00; Teatr CINEMA „Rewia Ognia”
godz. 21:00; WALNY – TEATR ”Hamlet”

17 marca:
godz. 19:00; Teatr WĘGAJTY „Wielogłos”
godz. 21:00; UNIA TEATR NIEMOŻLIWY „Aleatorium – Koncert na wizje, 10 instrumentów i niemą śpiewaczkę”

18 marca:
godz. 19:00; Teatr Ba-Q „Ćma”
godz. 21:00; Grupa TERAZ i Ewa Czernowicz – „Jednoślady”

19 marca:
godz. 19:00; TRZECI TEATR Lecha Raczaka „Spisek Smoleński”
godz. 21:00; Grupa KIJO „DO”

20 marca:
godz. 19:00; KOMUNA//WARSZAWA “Paradise Now? Re//Mix Living Theatre”
godz. 21:00; „Komuna//You//Tube//Party” – prezentacja filmowa

21 marca:
godz. 19:00; Teatr neTTheatre "The HIDEOUT / Kryjówka"
godz. 21:30; NATALIA PRZYBYSZ - koncert

Goście Specjalni: PIOTR CIEPLAK, PAWEŁ PASSINI i LECH RACZAK
Pan Redaktor
 
Posty: 731
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26

Postprzez » Pn mar 02, 2015 12:31

 

Powrót do Hydepark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość