W temacie tematu :)

W temacie tematu :)

Postprzez Jim_Beam » Wt lip 25, 2017 10:28

4. Na temat tekstów, zdjęć, rysunków, filmów oraz muzyki wypowiadamy się wyłącznie merytorycznie, jeśli nie mamy w danej dziedzinie wystarczającej wiedzy, nie bronimy oczywiście wypowiadania się w temacie, ale usilnie prosimy o nie przekonywanie za wszelką cenę.


Może się czepiam, ale skoro tacy językowi puryści tu recenzują, myślę, że błędy tego typu jak: w temacie, nie powinny pojawiać się w regulaminie portalu. No chyba, że chodziło komuś o temat wątku :)
Jim_Beam
 

Postprzez » Wt lip 25, 2017 10:28

 

Re: W temacie tematu :)

Postprzez Pan Redaktor » Wt lip 25, 2017 17:24

Widzę, że będzie Pan teraz szukał, no dobrze, pewnie coś Pan znajdzie, mogę zapytać, gdzie w przytoczonym fragmencie widzi Pan błąd?
Pan Redaktor
 
Posty: 803
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26

Re: W temacie tematu :)

Postprzez Jim_Beam » Śr lip 26, 2017 09:12

Panie Redaktorze, niczego nie szukam. Rzecz zauważyłem dawno temu, a napisałem o niej, w odpowiedzi na Pańską, jakże rzeczową i "humorystyczną" krytykę. Sam mnie Pan skierował do Hyde Parku - to chyba odpowiednie miejsce?

Panie Redaktorze, nie stosując Pana metody lapidarnego łajania, bez złośliwości: wypowiadać można się: na temat, nie w temacie. Chyba, że ma Pan na myśli wypowiedź ograniczoną do tematu: lekcji, wątku itd. Tyle, że o taką, w regulaminie raczej nie chodzi.


"Czy określenie „w temacie” jest poprawne? Chodzi o użycie go w takich sytuacjach, jak np. w zdaniu: W temacie rozwoju naszego działu handlowego poczyniliśmy wszystkie niezbędne działania.
To określenie jest dość często używane, niezwykłą karierę robiło zwłaszcza kilka lat temu – można więc powiedzieć, że było, lub nawet nadal jest, modne. Niestety, nie można potwierdzić jego poprawności. W przytoczonym jako przykład zdaniu należałoby raczej użyć określenia „w zakresie.”
Jeżeli chodzi o popularne stwierdzenie: Nie mam już nic więcej do powiedzenia w tym temacie, należałoby powiedzieć: Nie mam już nic więcej do powiedzenia na ten temat."

"Szanowny Panie Profesorze,
proszę o rozwiązanie moich wątpliwości dotyczących często używanego ostatnio zwrotu w tym temacie (zamiast na ten temat). Dla mnie zwrot ten jest dość rażący, ale czy rzeczywiście jest niepoprawny? Przykład użycia: „Przełomowym artykułem w tym temacie był Test Infected: Programmers Love Writing Tests Kenta Becka i Ericha Gammy — stanowiący znakomite wprowadzenie do zagadnienia i wciąż aktualny” albo „Spotkamy się dzisiaj w tym temacie”.
W pierwszym Pani przykładzie zamiast w tym temacie należało napisać na ten temat, w niektórych innych zdaniach właściwsze byłoby w tym zakresie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski"

Panie Redaktorze, zwrot - w tym temacie - po prostu brzmi fatalnie. Zalatuje cwaniakiem z giełdy samochodowej, ewentualnie "słowotworem" Lecha Wałęsy.

Poza tym, nie rozumiem z jakiego powodu, myślniki w opowiadaniach z działu proza, zamienione zostały na pytajniki? Kiedyś wysłałem nawet w tej kwestii e-mail. Skoro już się tak wszystkiego czepiać.
Jim_Beam
 

Re: W temacie tematu :)

Postprzez Pan Redaktor » Cz lip 27, 2017 06:44

1. Jeśli coś Pan cytuje, niech Pan cytuje całość, w dalszej części wypowiedzi P. Bańki pojawiają się wątpliwości.
2. Chce mnie Pan na czymś złapać, a później sam wyjaśnia, że mam rację - "Panie Redaktorze, nie stosując Pana metody lapidarnego łajania, bez złośliwości: wypowiadać można się: na temat, nie w temacie. Chyba, że ma Pan na myśli wypowiedź ograniczoną do tematu: lekcji, wątku itd." Otóż chodzi dokładnie o owy "wątek".
3. Czasem przy konwertowaniu pojawiają się szlaczki, typu znaki zapytania, niestety póki co nie mamy na to wpływu.
Pan Redaktor
 
Posty: 803
Dołączył(a): So lis 15, 2014 13:26







Postprzez » Cz lut 17, 2022 09:18

 

Następna strona

Powrót do Hydepark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron